Mājas skola – Koku lapas

Pirms nedēļas kopā ar Karīnu uzsākām Mājas skolu mūsu bērniem. Pagaidām nākam kopā tikai ar saviem bērniem un cenšamies izjust ko un kā labāk darīt.

Pirmajā reizē runājām par, smaržojām, griezām, pētījām un visādi citādi izzinājām ābolus. Tar to kā mums gāja vari lasīt Karīnas blogā.

Šoreiz viss bija par un ap rudenīgajām koku lapām.

Nodarbību iesākām ar lūgšanu un dziesmiņu.

Tad vēlreiz apskatījām gadalaiku apli un gada ķēdi. Šoreiz iesāku uzreiz ar 3 pakāpju lekcijas 2.pakāpi un jautāju bērniem, lai parāda rudens iedalījumu gadalaiku aplī. Kad bijām noskaidrojuši, kurš ir rudens, ķērāmies klāt lapām. Katrs bērns tika pie savas lapas un mēs pārrunājām kādas tad ir mūsu lapas. Tad meklējām atpazīt dažādās krāsas, kas redzamas lapās. Pārrunājām to, ka rudenī lapas maina krāsu.

Rudenīgā sajūtu kaste – šoreiz iekšā likām kastaņus, zīles, dažādu koku lapas, burciņas, lāpstiņu, pinceti, palielināmo stiklu, tējas sietiņu un dažus čiekurus. Šis ir īstais brīdis, lai sagādātu dabas velšu krājumus visai ziemai.

Tad sekoja lapu šķirošanas uzdevums. Katrai lapai bij jāatrod pārītis. Sākumā izņēmām dažas lapas un aicinājām bērnus atrast vēlvienu tādu pašu lapu. Liekot lapas, saucām arī kādu lapu nosaukumus. Mērķis gan nav iemācīties šos nosaukumus.

Kad lapu šķirošana tika pabeigta, mēģinājām atpazīt vai mums ir kādas no lapu kartiņu materiālā (materiālu lejuplādējām no www.emontessori.lv) esošajām lapām. Pazīstamākās (ozols, kļava, Pīlādzis) bērni atpazina uzreiz, bet tad bija kādas pie kurām arī mums ar Karīnu nācās padomāt. Šī ir viena no tēmām ko es varu mācīties kopā ar saviem bērniem, jo zināšanas par kokiem un to nosaukumiem nav mana stiprā puse. 🙂

Neredzamā lapa – zem baltas papīra (mums bija nedaudz plānāks par parasto) lapas tika paliktas kļavu lapas un tad pa visu štrihots ar krītiņiem. Beigās apvilkām lapas kontūru un bijām uzzīmējuši īstu lapas nospiedumu.

Lapas fosīlijas – uz izrullēta māla uzliek koka lapu un nedaudz parullē pa virsu. Kad māls izžūs, tad nākamajā Mājas skolas reizē krāsosim lapas nospiedumu ar guašām.

Botāniskās puzzles – prezentējām bērniem šo montessori materiālu, kas no mums visiem pazīstamām un ierastām puzzlēm atšķiras ar sadalījumu gabaliņos. Šīs puzzles ir sadalītas pa auga sastāvdaļām. Šoreiz apskatījām sīkāk lapas puzzli un iepazināmies ar tās sastāvdaļām – pielape, kātiņš, lapas plātne, dzīslojums. Ar pārējām puzzlēm darbojāmies sensori tās izjaucot un cenšoties salikt. Liels paldies par Puzzļu aizdošanu  mums jāsaka Dārgumu Zanei (blogā vari lasīt par to kā viņas meitiņa ar tām darbojas). 🙂

Lapu vitrāžas – šis darbiņš gan izvērtās vairāk mammu nekā bērnu, bet ar to prieks mazāks nepalika :). Nepieciešamas lapas, laminētājs un laminētāja lapas, šķēres, žilka (jeb makšķeraukla:) ) vai līmlenta. Sākumā Estere bija liels palīgs un nogrieza lapu kātiņus, lai tās būtu vieglāk ielaminēt. Pie ielaminēšanas bērni ar nepacietību gaidīja lapas laminatora otrā pusē, bet tad sekoja griešanas darbi, kas mazajām rociņām īsti nebija pa spēkam un šūt ar vēl nedevām :). Tāpēc pa šo laiku bērni varēja šūt paši savas lapas.

Lapas šūšana/vēršana – ielaminēta lapa, kurai apkārt izspiesti caurumiņi un kurpjušņore.

Šoreiz mums kaut kā negāja tik gludi :)! Mani puiši bija ieinteresēti Esteres un Noa mantu plauktos un ik pa brīdim nespēja nokoncentrēties. Tāpēc mēdza iestāties kādas “atpūtas” pauzes. 🙂 Redzēs kā mums ies nākamreiz, kad runāsim par Kokiem.

This slideshow requires JavaScript.

9 thoughts on “Mājas skola – Koku lapas

    • O, šo nebiju iedomājusies! Tik īsti nezinu kur tās lapas tā ļoti pēc tam vēl varētu izmantot :). Šoreiz izlīdzēsimies ar guašām (jo akrila vēl nav iepirktas) un tad varētu pārklāt ar laku. Vienīgi vēl jāsagaida, lai tas māls tā kārtīgi izžūst!

    • Nu ar maziem ir ļoti dažādi! Viņiem speciāli tiek veidota sajūtu kaste, kas kādu laiku noteikti nodarbina. Pirmajā reizē Stefans (1,7 mēn) ļoti visur piedalījās, bet otrā pieslēdzās tikai uz rokdarbiņiem. Noa lielāko daļu nogulēja.
      Šodien, kad bija mājas skolas 3 reize abi mazākie pieslēdzās uz darbiņiem, kur jānodarbina rokas.:) Kartiņu materiāli viņus pagaidām interesē tikai tik daudz lai paņurcītu 🙂

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s