Mājas skola – Ķirbis

Šoreiz Mājas skolā pētījām Ķirbi.

Sākām ar sajūtu kastes izveidi mazākajiem (Stefanam 1,8 un Noa 1,4). Šoreiz to gatavoja Marks (3,11) un Estere (3,10).


1. Rīsos iepilina pāris pilienus pārtikas krāsvielas un maisa līdz rīsi iegūst vēlamo toni. Šoreiz mums bija sarkani un dzelteni rīsi.

 

 

 

2. Abus rīsu traukus saber kopā un atkal samaisa.

 

 

 

 

3. Blakus traukā bijām sagatavojušas ķirbju sēklas, kas bija paredzētas kopā jaukšanai. Bērni to pamanīja pirms bijām paspējušas izklāstīt savu ideju, un nāca klajā ar SAVU ideju par to ka sēklas varētu piebērt rīsiem.

 

 

4. Prieks par pašu ideju bija LIELS. 🙂

 

 

 

5. Kastei pievienojām beramos trauciņus un karotītes un gatavs!

Arī šoreiz sākām klusuma vingrinājumu. Bērni tiešām centās būt klusi un vērot vai smilšu pulkstenis jau nav iztecējis. Domāju, ka lielākajiem sanāktu pat ļoti labi, ja mazie nedaudz netraucētu ar savu nepacietību. Tad sekoja dziesma un lūgšana.

Tad gada ķēdē sameklējām šodienas pērli un novietojām attiecīgajā vietā kontinentu globusu. Pagriezām globusu tā, lai Latvija (precīzāk gan Eiropa) būtu pret “sauli” (mūsu gadījumā svece), jo mums tai laikā ārā ir diena. Tā kā tuvojas Marka un Esteres dzimšanas dienas, tad uz gada ķēdes atradām viņu dzimšanas dienas pērles un atzīējām tās ar lentītēm. Tas bērniem palīdzēs piedzīvot kā tuojas viņu dzimšanas diena.

Ak, jā! Ko tad pa to laiku darīja mazie!? Izbēra sajūtu kastes saturu uz grīdas un peldējās tajā.

Tikmēr kopā ar lielajiem sākām iepazīt  ķirbi:

1. Apskatījām ķirbja attīstības rindu – no sēkliņas līdz ķirbim. Šo izprintējām jau gatavu no interneta resursiem.

2. Tad ķirbis tika pārgriests un pētīts, kas ķirbim “vēderā”.

3. Tad ķirbi sagriezām mazākos gabaliņos un devām bērniem nogaršot. Reakcijas bija dažādas :).

 

 

4. Apskatījām ķirbja sastāvdaļas – miza, ķirbis, ķirbja mīkstums un sēklas. Izmantojām 3 pakāpju lekciju (par to varat lasīt Evelīnas blogā).

 

5. Šoreiz gatavojām kūku un bērni palīdzēja pie ķirbju sagriešanas mazākos gabaliņos.

 

 

Cepām ābolu – ķirbju kūku, jo nebijām pārliecinātas, ka bērniem garšos ķirbja kūka. Beigās gan izrādījās, ka arī šī viņiem īpaši negāja pie sirds. 🙂

6. Ķirbja caurumošana – šis darbiņš patika visiem. Izmantojām koka “naglas” (golfa bumbiņu statīviņus) un koka/īstos āmurīšus. Stefanam stāvēju klāt, jo viņš gribēja TIKAI īsto āmuru, bet tai pašā laikā nedaudz par daudz vicinājās.

7. Lielākie mums izspieda ķirbja sulu un tad visi nogaršojām. Sejas nepaspējām iemūžināt :). Atkal reakcijas bija ļoti dažādas.

 

 

 

 

8. Taisījām paši savus ķirbjus. Pamatdoma bija izkrāsot tādus šķīvīšus kādi ir Stefanam un Esterei, bet Marks nebija pierunājams uz cauruma izgriešanu šķīvim. Savukārt Stefans cītīgi atkārtoja brāļa darīto un krāsoja šķīvja “vidu” :).

 

Kad krāsa bija nožuvusi, Ķirbji tika pārklāti ar līmi un pa virsu uzbērtas/uzliktas ķirbju sēkas. No “trubutīramajiem” izveidojām lapiņu.

 

 

 

9. Plastilīna masas ķirbju sejiņas – sejas grimases veidotas no pupiņām.

 

 

 

Šis darbiņš patika arī Noa.

Nākamreiz runāsim par putniem!

Par iepriekšējo reizi, kad mācījāmies par KOKIEM, vari lasīt Karīnas blogā.

3 thoughts on “Mājas skola – Ķirbis

  1. Forši, ka bērniem saskan uzmanības noturīguma ilgums 🙂 es nonācu pie atziņas, ka meita vislabāk darbojas klasiski Montessoriski: 1 pret 1 ar pedagogu. Viņas ekstrēmi ilgā spēja noturēt uzmanību arī neveicina atkārtot mūsu joku skolas méģinājumu 😦 prikš draudzéšanas ideāli, bet priekš tā savukārt nav vērts materiālus gatavot…

    • Īpaši jau tas uzmanības noturīgums viņiem vēl nesaskan 🙂 Mēs parasti cenšamies gradēt uzdevumu sarežģītību, lai visiem tiktu pa izaicinājumam, bet tai pašā laikā būtu gandarījums, ka spējis paveikt pats!
      Ja darbojos ar lielo 1 pret 1 (un mazais tai laikā nav pie horizonta, lai traucētu jeb “līdzdarbotos”), tad noturīgums noteikti ir lielāks.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s